Dalmacja – kraina tysiąca wysp

Lozovac, Dalmacja

Dalmacja. Kraina ponad tysiąca wysp i wysepek, gajów oliwnych, lasów piniowych i wspaniałych winnic. Od lawendowego królestwa wyspy Hvar po Dubrownik zwany „perłą Adriatyku” – zachwyca i intryguje gości z całego świata.

Jak cała Chorwacja i ten region do VI wieku był jedną z rzymskich prowincji. Stąd spotkamy się tu z mnóstwem zabytków architektonicznych z tej epoki. Później o Dalmację rywalizowały Turcja, Wenecja i Węgry. Był czas, gdy należała do Cesarstwa Austriackiego, by w epoce napoleońskiej stać się częścią Francji. Od 1815 r. ta historyczna kraina, znów włączona została pod panowanie Habsburgów, tym razem jednak jako odrębny kraj- Królestwo Dalmacji. Dziś południowa część dawnej monarchii należy do Czarnogóry, pozostała jej część do Chorwacji.

Turystyka

Region ten słynie z zawsze słonecznej pogody. Sezon, kiedy temperatura wody sprzyja morskim kąpielom trwa od czerwca do września. Dalmacja to z resztą wspaniałe, przyjazne wybrzeże pełne plaż i kurortów. W łagodnym, śródziemnomorskim klimacie podziwiać możemy wyjątkowo bogatą i wciąż egzotyczną przyrodę chronioną w licznych, rozsianych po całym regionie Parkach Narodowych, jak Park Narodowy Paklenica czy Park Narodowy Jezior Plitwickich z kilkunastoma krasowymi zbiornikami połączonymi malowniczymi wodospadami.

Jedną z cech charakterystycznych i najbardziej kojarzących się z regionem Dalmacji jest wyspiarski klimat tej części wybrzeża Chorwacji. Najczęściej odwiedzaną wśród wysp jest Hvar nazywana często „chorwacką Maderą” – coraz bardziej popularne stają się też mniejsze wysepki jak Korcula, Vis, Dugi Otok, Uljan, Brac, Lastovo i Pasman. Ich mieszkańcy to ludzie szczególnie pogodni, otwarci i znani ze szczerej bałkańskiej gościnności.

Kontynentalna część Dalmacji cieszy się niebywałą sławą między innymi ze względu na wspaniałe zabytki. Ich nagromadzenie na tym obszarze jest wręcz zadziwiające! Od pełnego rzymskich pozostałości Zadaru po Dubrownik z Wielką Fontanną Onufrego, Pałacem Sponza czy najstarszą europejską apteką.

Atrakcje Dalmacji

Dla wszystkich wakacyjnych wiercipiętów przygotowano w Dalmacji cały wachlarz propozycji aktywnego spędzania czasu. Od możliwości sprawdzenia swoich myśliwskich umiejętności na prawdziwym polowaniu, przez liczne korty tenisowe, trasy trekkingowe i kolarskie, po wymarzone miejsca dla miłośników sportów wodnych. Szczególnie dobre warunki są tu dla windsurfingu. Pomyślne wiatry – Maestral, Bura czy, gwarantujący zawrotną szybkość na desce, Jugo pozwolą cieszyć się tym sportem wytrawnym, jak i początkującym windsurferom.

By poczuć prawdziwego ducha Dalmacji warto wybrać się na festiwal pieśni i kultury dalmatyńskiej. Jednymi z większych takich imprez są festiwale w Dubrowniku, Splicie czy Zadarze. Muzyka, śpiew, taniec stanowią ważny element bałkańskiej tradycji i wyraża się w nich pełna temperamentu, ale i nostalgii chorwacka dusza.

„W moim śnie budzę się w słonecznej Dalmacji…” – śpiewał Mariusz Kalaga urzeczony tą wspaniałą krainą. Obudzić się w niej i zasypiać nie musimy tylko we śnie. Naprawdę warto odwiedzić ten niebywale fascynujący a jeszcze nie do końca poznany zakątek Europy!

[fot. pexels.com]

One thought on “Dalmacja – kraina tysiąca wysp”

Comments are closed.