
„Kamienne miasto” nad lazurowymi wodami Adriatyku jest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Chorwacji. Wspaniałe zabytki, eklektyczna kuchnia i radosny klimat zachęcają do zwiedzania różnych zakątków Dubrownika – od złocistych plaż, po setki niezwykłych architektonicznych pozostałości poprzednich epok.
Początki miasta sięgają czasów starożytnych, gdy istniała w tym miejscu dobrze prosperująca grecka osada. W XIV i XV wieku Dubrownik należał obok Wenecji i Ankony do potęg handlowych Adriatyku. Miasto miało wówczas wielką na dwieście okrętów flotę handlową a wraz z rozwojem gospodarki kwitła też sztuka i rozwijała się architektura. Wiek później czasy prosperity dubrownickiego handlu skończyły się wraz z rozwojem międzykontynentalnych szlaków kupieckich prowadzących do Ameryki. Tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi również przyczyniło się do znacznego zubożenia miasta. Wiek XIX i XX to czas panowania tu Francuzów, Austriaków a wreszcie Jugosłowian. Miastem wolnym i niezależnym stał się Dubrownik dopiero w 1992 roku. Niestety lata wojny przypłacił olbrzymimi zniszczeniami i śmiercią tysięcy mieszkańców.

Dziś miasto rozkwitło na nowo i jest, również ze względu na atrakcyjne położenie nad samym brzegiem morza, perłą chorwackiej turystyki. Wspaniały klimat sprawia, że wakacje tam nie mogą się nie udać. Pogoda rozpieszcza turystów zapewniając wiele słońca a bardzo mało dni deszczowych. Zimą temperatury nie spadają poniżej zera, stąd goście przybywają tu chętnie przez cały rok.
Miasto obejść można całe korzystając z wybudowanych na początku naszej ery kamiennych murów obronnych. Większość innych budowli (w tym kilkanaście bastionów i baszt) również wykonana jest z tego surowca. Taki kamienny szlak może nas poprowadzić od zatoki Ombla po Sveti Jakov – tak ciągnie się zabudowa miejska.
Wszystkie zabytki znajdziemy w obrębie starego miasta i nie ma innej możliwości jak tylko zwiedzać je pieszo, co oczywiście jest czystą przyjemnością w tym regionie. Warte zobaczenia są między innymi Fontanna Onufrego na placyku przy bramie Pile oraz Pałac Rektora i muzeum w nim się znajdujące. Ciekawostką na mapie Starego Gradu jest też najstarsza, bo pochodząca z 1317 r. apteka. Wieczorami, po zwiedzaniu odpocząć można w jednej z uroczych dubrownickich knajpek.
Wśród odwiedzających Dubrownik turystów przyjęło się powiedzenie: „jeśli mam trafić do raju, niech będzie to Dubrownik”. Lek dla skołatanej duszy, balsam dla oczu spragnionych piękna – tym właśnie jest dziś to miasto.
To, co interesuje turystów wybierających si e do Chorwacji najbardziej jest dostępność i stan bazy noclegowej. Każdy wypad zagraniczny wymaga wcześniejszego zaplanowania, gdzie będą spędzane noce. Istnieje wiele różnych metod planowania wyjazdów. Dużym zainteresowaniem cieszą się nadal wycieczki zorganizowane oferowane przez biura podróży, gdzie zakwaterowanie jest częścią zakupionego pakietu turystycznego. Turyści mogą wybrać pomiędzy ofertami z zagwarantowanym transportem lub z dojazdem własnym.
Dla turystów, którzy cenią sobie organizację niezależnych wypadów na własną rękę, coraz większą popularnością cieszą internetowe systemy rezerwacyjne. Dzięki takim rozwiązaniom można samemu zaplanować jakim środkiem transportu dotrzemy do miejsca docelowego, gdzie będziemy nocować i oczywiście, czym będziemy się przemieszczać na miejscu.