Istria

Półwysep potomków iliryjskich piratów, skarbnica starorzymskich skarbów architektury, kraina bieli, szarości i czerwieni… Istria – otulony ciepłymi wodami Adriatyku, region Chorwacji, działa nie tylko na wyobraźnię, ale również zmysły.

Wichry historii wiodły losy Istrii od panowania tu w II w. p.n.e. Rzymian, poprzez podboje Gotów, dominację Bizancjum czy wreszcie Wenecji. Wpływy tych kultur widać na półwyspie do dziś i stanowią one korzenie tego, czym jest dzisiejsza Istria. Niezwykłe piętno na jej dziedzictwie wywarła również druga wojna światowa. Wielu dzisiejszych mieszkańców tego półwyspu to migranci z innych krajów byłej Jugosławii, którzy przybyli tu po zakończeniu 1945 r. Stąd często słychać tu dialekty serbskie, słoweńskie czy albańskie.

Pod względem klimatu (zarówno pogody, jak i duszy tej krainy) bardzo blisko jest jej natomiast do włoskiej Toskanii. Ciepły, śródziemnomorski klimat, niezwykła symbioza mieszkańców z otaczająca ich nadmorską przyrodą, oraz sielankowy klimat górskich miasteczek, sprawiają, że można tu odetchnąć od codzienności i nabrać do niej zdrowego dystansu. W dzień możemy liczyć na wysokie, wahające się w granicach 24 – 30 stopni, temperatury. Noce przynoszą za to przyjemne, typowe dla tego klimatu, rześkie ochłodzenie. Region Istrii dzielimy na trzy części zwane Istrią Białą, Czerwoną i Szarą. Barwne konotacje wiążą się z typami gleby: od skalnej i wapiennej na północy, przez szare płaskowyże części środkowej, po ognistą, rozgrzaną słońcem ziemię nad samymi brzegami morza.

Czas biegnie tu lub płynie, w zależności, którą część półwyspu zdecydujemy się odwiedzić. Nadmorskie kurorty, jak Pula czy Porec przepełnione są radosną, energetyczną atmosferą dobrej zabawy. Pełno w nich dyskotek, barów i restauracji. Hotele bogate są w atrakcje idealne dla osób lubiących spędzać czas aktywnie- na korcie tenisowym czy w basenie. Malownicze rafy koralowe oraz wraki statków ukryte w morskich głębinach będą natomiast gratką dla miłośników nurkowania. Szukający mocniejszych wrażeń mogą zakosztować przygody na paralotni czy we wspinaczce na stromych nadmorskich skałach lub odwiedzić prawdziwą Mekkę osób o mocnych nerwach – Adrenaline Park w Umag.

Pragnącym chwili spokojnego relaksu polecić można środkową i północną część półwyspu. Tu życie płynie własnym, niespiesznym rytmem. Miasteczka pełne są zabytkowych budowli i miłych knajpek, w których zjeść można tradycyjną szynkę prust czy kiełbaski oraz skosztować wytwarzanego w tym regionie, znakomitego wina Malvazija.

Cały region Istrii usiany jest arcyciekawymi zabytkami. Wiele z nich pochodzi jeszcze z czasów rzymskich, jak amfiteatr i Łuk triumfalny Sergiusza w Puli, starożytne kamieniołomy we Vrsar, czy Bazylika św. Eufrazjusza w Porecu. Każdy, kto choć raz zagościł w regionie Istrii będzie miał ochotę tu wrócić. Jest ona, bowiem postrzegana jako prawdziwe serce Chorwacji i to nie tylko ze względu na swój charakterystyczny kształt. Bogata historia, wspaniałe tradycje i piękna przyroda gwarantują , że czas tu spędzony będzie beztroski a wspomnienia pełne fascynujących i niezapomnianych wrażeń.

Zdjęcie autorstwa Antonio Šećerović z Pexels

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *