Zagrzeb – stolica Chorwacji

Zagrzeb

Miasto stołeczne Chorwacji niesłusznie jest przez część podróżujących w tym regionie traktowane jedynie jako baza noclegowa w drodze na wybrzeże. Mnóstwo zabytków i specyficzny podział miasta na część zabytkową i tę nowoczesną tętniącą pełnią życia, wymaga zatrzymania się tu na dłużej. Zagrzeb łączy w sobie tajemnice przeszłości i postmodernistyczny urok dużej aglomeracji. To mieszanka, której nie można zignorować.

W 1994 r. miasto obchodziło swoje 900. urodziny. Historycznie starszą częścią miasta jest tzw. Górne Miasto. Część, z której wykształciło się po części dzisiejsze centrum biznesowe wybudowano dopiero na przełomie XIX i XX wieku. W latach wojny miasto było stolicą faszystowskiego Niezależnego Państwa Chorwackiego. Od 1991 r. jest stolicą niepodległej Chorwacji. Zniszczenia wojenne, mimo, że były tam olbrzymie, są dynamicznie likwidowane a infrastruktura tworzona na wysokim europejskim poziomie.

Zagrzeb leży w północnej części Chorwacji nad rzeką Sawą. Zamieszkuje go obecnie ponad milion mieszkańców. Znakomite położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków łączących wybrzeże adriatyckie i Europę Centralną, stanowią o ważkości i ciekawej charakterystyce tego regionu.

Ponieważ przez bardzo długie lata Zagrzeb wchodził w skład Austro-Węgier, przypomina on raczej Wiedeń czy Budapeszt, nie typowe bałkańskie miasto. Dla Chorwatów było ono zawsze uosobieniem dobrobytu a wręcz przepychu, zabytki i inne atrakcje turystyczne również cechuje taki klimat.

Planując zwiedzanie warto wziąć pod uwagę, że miasto dzieli się na trzy części położone na różnych wysokościach, co znacznie ułatwia orientację. Są to: Zagrzeb Górny i Kaptol, Zagrzeb Dolny oraz Nowy Zagrzeb. Bardzo wiele miejsca w całym Zagrzebiu zajmują parki, skwery a także otwarte aż do rana kafejki.

Miasto to przypadnie szczególnie do gustu tym, którzy kochają muzea. Jest ich tu bardzo wiele i prześcigają się w coraz to bardziej interesujących dla zwiedzających wystawach. Możemy w nich poznać między innymi przyrodę, historię miasta, kulturę ludową chorwacką i tę egzotyczną a także sztukę egipską, z której świetnej ekspozycji słynie Muzeum Archeologiczne.

Warto odwiedzić też znajdujący się w centrum barokowy kościół św. Marka czy plac Josipa Jelacica – serce miasta. By nabrać całościowego oglądu jak dziś prezentuje się ta wyjątkowa stolica można wspiąć się na wieżę Lotrascakova, z której obejrzymy piękną zagrzebską panoramę .

Jest legenda, która mówi, że Bóg stwarzając świat zapomniał o Chorwacji. Kiedy pewien Chorwat upomniał się u Boga w tej kwestii, ten oddał mu najpiękniejszy kawałek ziemi, który zamierzał zachować dla siebie. I tak cały ten kraj a w szczególności jego stolica zdają się być enklawą tego, co w świecie najpiękniejsze, najszlachetniejsze i co niewątpliwie warto w czasie wojaży po Chorwacji poznać.

One thought on “Zagrzeb – stolica Chorwacji”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *